Skip to content ↓
01509 412 188

Committees and Responsibilities

Member

Date of
Appointment

Appointing Body

Term of Office

Carolyn Lewis

September 2013

Leicester Diocesan Board of Education

Ex-officio

Paul Browning

December 2017

Governing Board - appointed

14 December 2017

13 December 2021

Darren Broadhead

December 2015

Resigned December 2018

Member appointed

9 December 2015

8 December 2019

David Bull
 

December 2018

Resigned September 2019

Member appointed

December 2017

December 2021

Amy Earl
 

February 2019

Governing Board - appointed

February 2019

February 2023

 

Trustee/ Governor
Name/ Role and Responsibility

Term of Office

Appointed by

Committees/ Responsibilities

Meeting Attendance 2018 - 2019

Other Institutions Served on 

FGB

Finance

Curr

Mr P. Browning

December 17 December'21

Governing Board (GB)

Chair
Finance
Curriculum

4/4

3/3

3/3

None

Mr D. Broadhead

Dec '15 - Dec '19

Governing Board

Vice Chair
Curriculum (Chair)
Health and Safety

1/2

 

0/1

None

Ms Jane McKay, Head Teacher and Accounting officer

Oct  '15

Ex-officio
Staff

Finance
Curriculum

4/4

3/3

3/3

None

Mrs P. Ranson

Nov '17 - Nov '21

Leicester Diocesan Board  of Education

None

1/3

 

 

None

Mrs A. Earl

Feb '19 - Feb '23

Governing Board

Finance (Chair)

4/4

3/3

 

None

Mrs N. Roodhouse

July '16 - July '20

Staff elected/ GB Appointed

Curriculum

3/4

 

2/3

None

Mrs V. Bowman

Sept '14 
Ex officio

Leicester Diocesan Board of Education

Curriculum
RE & Collective
Worship
SEND

4/4

 

2/3

None

Miss K. Price

Dec '15 - Dec '19

Staff Elected/ GB Appointed

Curriculum

4/4

 

3/3

None

Mr T. Boldrin

June '16 - May '20

Leicester Diocesan Board of Education

Finance

H&S

Safeguarding

3/4

3/3

 

None

Mr D. Bull

Dec '17 -
Dec '21

Member Appointed

Curriculum
Safeguarding Link

2/4

 

2/3

None

Mrs C. Davenport

Dec '17 -
Dec '21

Member Appointed

Curriculum

Safeguarding

2/4

 

2/3

None

Mrs J. Summerton

Dec '17 -
Dec '21

Parent Elected

Curriculum

4/4

 

3/3

None

Mrs S. Boby

Dec '17 -
Dec '21

Parent Elected

Finance

4/4

3/3

 

None

Mr N. Titchmarsh

Dec '17 -
Dec '21

Member Appointed

Finance

3/4

3/3

 

None